Nagroda Architektoniczna Prezydenta m. st. Warszawy
Jeszcze tylko dziś (21.03) można zagłosować na działania Fundacji BRDA w plebiscycie mieszkańców Warszawy w ramach Nagrody Architektonicznej Prezydenta.
https://projekty.um.warszawa.pl/N/NagrodaArchitektoniczna/Plebiscyt/
Jak czytamy na stronie konkursu:
Projekt OKNO Fundacja BRDA rozwinęła na dobre w Warszawie 2023 r. Na ich stronie czytamy: „zanurzamy się w świat materiałów z drugiego obiegu oraz w działania pomocowe w Ukrainie. Póki trwa wojna, priorytet jest jasny – pomóc tym, którzy przez nią tracą dom. Reuse to szansa na udzielenie takiej pomocy”. Fundacja pozyskuje okna z obiektów przeznaczonych do wyburzenia oraz od osób prywatnych, które planują u siebie wymianę stolarki na nową. Potem trafiają one na teren magazynu Zarządu Dróg Miejskich, a stamtąd do organizacji non-profit zajmujących się odbudową zniszczonych domów w Ukrainie. Setki okien udało się zdemontować w trakcie rozbiórki m.in. biurowca Atrium na Woli czy Wilcza House w Śródmieściu. Trafiły do Charkowa i Chersonia. Wszystkie zostały zainstalowane w ukraińskich domach i szkołach. Polski pawilon na Biennale Designu 2023 w Londynie, który opowiadał o tym projekcie, zdobył główną nagrodę Biennale.
Projekt BUDO wykorzystuje materiały budowlane oraz elementy wyposażenia wnętrz z drugiego obiegu. Pozwala zmniejszać ilość odpadów i wspierać organizacje społeczne. Drugie życie zyskują lampy, sufity podwieszane, parkiety, drzwi, grzejniki czy ścianki działowe. Część zdemontowanych elementów Fundacja BRDA sprzedaje, by finansować działania statutowe, większość trafia do najbardziej potrzebujących. Z rozbiórki kamienicy przy ul. Rozbrat udało się pozyskać 450 mkw. dębowego parkietu, lampy oraz grzejniki, a z remontu biur w Złotych Tarasach granitowe płyty do ponownego wykorzystania. Z budynku Metropolitan do fundacji, a następnie do 29 organizacji społecznych trafiło 590 elementów wyposażenia biurowego. Łącznie w ramach projektu BUDO udało się uratować blisko 50 ton materiałów i elementów wyposażenia przed wysypiskiem. Taka działalność łączy branżę budowlaną z trzecim sektorem, aktywizuje społecznie deweloperów i inwestorów oraz firmy rozbiórkowe. To także jedna z nielicznych form promocji material reuse w architekturze i designie, szansa na bardziej zielone miasto i zmniejszenie śladu węglowego inwestycji realizowanych w stolicy.
Wyniki konkursu już w kwietniu – nie możemy się doczekać i bardzo dziękujemy za nominację!