Oddolna odbudowa w praktyce
Odbudowa w Ukrainie już trwa. Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki oraz Fundacja BRDA, w ramach warszawskiej inicjatywy Dom Odbudowy Ukrainy zorganizowało spotkanie z trzema organizacjami społecznymi z Ukrainy. Wraz z Brave to Rebuild, Сo-Hatami (projektem Fundacji Metalab i Urban Curators) oraz Fundacją District #1 rozmawialiśmy o dobrych praktykach, wyzwaniach i potrzebach związanych z prowadzonymi remontami i rekonstrukcjami.
Co i jak naprawiają ukraińskie NGO-sy? Które materiały udaje się odzyskać ze zniszczonych budynków? Jakich zasobów najbardziej brakuje? Czy ukraińskie prawo budowlane pomaga czy przeszkadza? Jak w oddolnej odbudowie mogą pomóc zagraniczni partnerzy i kiedy odbudowa oddolna przemieni się w systemową odbudowę na ogólnokrajową skalę? Jaką rolę w tym procesie może odegrać ekonomia cyrkularna w gospodarce materiałami budowlanymi?
→ Spotkanie odbyło się na żywo na Youtubie NIAIU 4 sierpnia. Jest nadal dostępne online.
→ Spotkanie poprowadził Petro Vladimirov, ukraiński architekt, członek zespołu Fundacji BRDA, w ramach którego realizuje zbiórkę i wysyłkę okien z odzysku do Ukrainy. Rozmowa prowadzona po ukraińsku była tłumaczona na żywo na język polski przez Polinę Vietrovą, architektkę z Ukrainy, mieszkającą w Warszawie.
→ Dom Odbudowy Ukrainy: cykl warsztatów realizowanych w polsko-ukraińskim zespole ekspertów i ekspertek, mający na celu zebranie najlepszych praktyk odbudowy z Ukrainy i Polski. Na podstawie zgromadzonej wiedzy powstaną rekomendacje dla przedstawicieli i przedstawicielek ukraińskich władz państwowych i lokalnych.