O projekcie – dołącz do nas!

Wysyłamy okna do Ukrainy, żeby wesprzeć potrzebujących w odbudowie domów. Tyle.

W ramach projektu OKNO gromadzimy, mierzymy, katalogujemy, odświeżamy, pakujemy i wysyłamy jak największą ilość okien we współpracy z ukraińskimi organizacjami pozarządowymi. Konsekwencją ataków rakietowych na ukraińskie budynki są przede wszystkim wybite szyby i zniszczone okna. To oznacza brak izolacji termicznej, kiedy po wakacjach temperatury nieuchronnie spadną. To oznacza moknące od deszczu pomieszczenia i ich zawartość, którą uchodźcy i uchodźczynie zostawili za sobą lub zabrali uciekając ze Wschodu na Zachód Ukrainy. Efektywnie pomagamy osobom, które potrzebują wsparcia w postaci materiałów budowlanych, by móc znów mieszkać godnie i bezpiecznie.

Razem z ukraińską fundacją Metalab, Svoi Lydu czy Unity and Strength i kilkoma innymi inicjatywami ukraińskimi wystartowaliśmy w Kijowie, skąd okna jadą dalej do potrzebujących w obwodzie kijowskim, charkowskim, chersońskim i do Iwano-Frankiwska. Wszyscy nasi partnerzy stwierdzili bez wahania: okna to to, czego nadal najbardziej potrzebują.

Dlatego zbieramy okna, po prostu. Pozyskujemy okna od osób prywatnych oraz producentów z końcówek serii, testów i ekspozycji. Okno, które ma minimalny defekt już nie nadaje się do sprzedaży – nadal jednak perfekcyjnie nadaje się do użytku. Materiały gromadzimy w magazynie na terenie warszawskiego ZDM dzięki współpracy z Domem Odbudowy Ukrainy. Do zbiórki dołączyła ponad setka prywatnych darczyńców i przedsiębiorców. To wszystko robimy w duchu zrównoważonej architektury i odzyskiwania dobrych jakościowo materiałów budowlanych. Okna z odzysku to cenny materiał, który pozwoli zamieszkać w bezpiecznych domach i mieszkaniach tym, którzy stracili najwięcej – osobom uchodźczym, które potrzebują podstawowego schronienia i mieszkańcom i mieszkankom Ukrainy, którzy zostali lub wrócili do swoich domów.

Jak do nas dołączyć?

Niezależnie od tego, czy jesteś osobą prywatną, deweloperem czy deweloperką, architektem lub architektką, budowlańcem lub… budowlanką? Wyślij do nas maila na okno@fundacjabrda.org. W mailu napisz, jakie okna chcesz nam przekazać: liczba (2 czy 623784390?), materiał (plastik? drewno?), rozmiar (jak najdokładniejszy, policzymy wszystko dodatkowo w magazynie!) i najlepiej prześlij zdjęcia. W odpowiedzi damy Ci znać, czy okna bierzemy.

Jakie okna bierzemy?

Takie, w których szyby są całe i mechanizm otwierająco-zamykający nie jest uszkodzony. PVC najmilej widziane. Nie przyjmujemy okien drewnianych w złym stanie, które mogą dodatkowo uszkodzić się w transporcie. Gromadzimy okna, które mają dobre właściwości termiczne. Przyjmujemy okna w ramach lub z ramami do powrotnego montażu; tylko w wyjątkowych przypadkach, kiedy skrzydła są super mocne i trzymające ciepło, przyjmujemy same skrzydła. Najbardziej sprawdzają się okna w standardowych rozmiarach: 1300mm x 1500mm (+/- 200mm w obie strony). Prościzna.

Co dalej?

Przejmujemy Wasze okna. Nie macie okien, ale macie młotki, farby, śrubokręty, wiertarki? Dawajcie do nas! Nasz zespół wolontariacki razem z oknami wysyła też narzędzia i drobne elementy, które łatwo przewieźć do ekip remontowych w Ukrainie. Piszcie do nas śmiało, przejmiemy towary w dogodnym dla Was czasie.

Jedziemy do Ukrainy

Podczas pierwszego etapu projektu byliśmy w stałym kontakcie z District #1, Co-Hatami i resztą naszych partnerów. Dostawę zrealizowaliśmy w dwóch rzutach, ostatnia 20.09 dojechała do Kijowa. Na miejscu ukraiński zespół przejął przekazane przez Was okna i w całości rozdysponował je wśród zgłaszających się osób odbudowujących swoje domy. To samo dzieje się w tym roku – już trzy transporty trafiły do Nowego Basanu, Chersonia i Charkowa. Możecie śledzić cały projekt i jego rozwój na naszym Instagramie.

Projekt realizujemy m.in. dzięki wsparciu Domu Odbudowy Ukrainy, inicjatywy Miasta Stołecznego Warszawy.