O polskim pawilonie na LDB

Prestiżowa nagroda na London Design Biennale trafiła do zespołu Fundacji BRDA oraz pracowni architektonicznej TŁO, czyli polskiego zespołu kuratorskiego za realizację polskiej wystawy „Poetyka konieczności” organizowanej przez Instytut Adama Mickiewicza. Projekt autorstwa Zofii Jaworowskiej, Petro Vladimirova (czyli BRDY!) i Michała Sikorskiego poruszył temat pomocy i współpracy, jako odpowiedzi na wojnę trwającą na Ukrainie.

Od rozpoczęcia London Design Biennale 1 czerwca ukazało się w prasie międzynarodowej ponad 50 artykułów, wzmianek i recenzji z polskiej wystawy. Do tej pory o ekspozycji „Poetyka konieczności” napisały najważniejsze tytuły związane z projektowaniem i architekturą, w wśród nich Deezen czy ArchDaily. Wywiady z kuratorami zaprezentowane zostały w Monocle oraz w Reuters.

W prasie Polski Pawilon został określony jako jeden z najważniejszych podczas tegorocznej odsłony Biennale oraz wyróżniony jako jedno z najciekawszych wydarzeń kulturalnych odbywających się tego lata w Londynie. Teksty zachęcające do odwiedzenia wystawy „Poetyka konieczności” pojawiły się m.in. w Wallpaper*, Design Week, London on the Site oraz The Resident.

Paula Antonelli, członkini jury London Design Biennale oraz główna kuratorka Museum of Modern Art w Nowym Jorku, wręczając kuratorom nagrodę powiedziała:  “Kto by pomyślał, że istnieje jeden przedmiot, który może mówić o sojuszu, empatii, solidarności, pomocy, przekraczaniu mostów i tworzeniu nowej współpracy? Kto wiedział, że tym obiektem może być okno?”

1-25 June 2023, Somerset House, London
Organised by the Adam Mickieiwcz Institute Polish Pavilion at the London Design Biennale is entitled “The Poetics of Necessity”. photo © Jędrzej Sokołowski / IAM

Odpowiadając na temat przewodni London Design Biennale „The Global Game: Ramapping Collaborations” wystawa „Poetyka konieczności” bada, jak nieoczekiwane przedmioty, takie, jak pozyskane z odzysku okna, poprzez nadanie im drugiego życia nadają  się do ponownego użycia oraz rozwoju współpracy i współdziałania. W czasach kryzysu, zwłaszcza, gdy dostępne zasoby zmieniają się i kurczą, świat musi polegać na nowych rozwiązaniach i procesach. Projektanci i projektantki muszą decydować się na kompromisy w kwestiach estetyki i zwracać się w kierunku funkcjonalności, pozostawiając jednak przestrzeń dla kreatywności w swojej pracy.

1-25 June 2023, Somerset House, London

Projekt autorstwa  składa się z trzech etapów, z których pierwszym była zbiórka okien prowadzona w marcu br. na terenie Wielkiej Brytanii. W drugim etapie okna dostarczone przez darczyńców i darczynki wykorzystane zostały jako element wystawy w Polskim Pawilonie. Trzecim etapem będzie przekazanie ich do Kijowa, Charkowa oraz Chersonia, gdzie posłużą osobom odbudowującym swoje domy zniszczone w wyniku rosyjskich bombardowań. Eksponaty – jak podkreślają autorzy wystawy – zostaną zmienione z odpadów w pełnowartościowe przedmioty użytkowe, stając się tym samym synonimami międzynarodowego współdziałania, bezpieczeństwa i fundamentami dialogu.

„Autorzy wystawy swoimi działaniami pokazują, , jak aktualną i istotną wartością jest solidarność. Z drugiej strony kryzys i brak materiałów wymusza kreatywne myślenie i szukanie nowych rozwiązań. Niezwykle cieszę się, że to właśnie ten projekt został doceniony przez jury w Londynie, bo stoi za nim niezmiernie ważna i aktualna idea” – mówi dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Barbara Schabowska.

Kuratorka Zofia Jaworowska po odebraniu nagrody powiedziała: „Mam wrażenie, że czasy nacisku na indywidualizm i akumulowanie rzeczy w imię własnego komfortu mamy już za sobą. Wojna, zmiany klimatyczne, rosnąca niestabilność sprawiają, że coraz częściej szukamy oparcia we wspólnocie i szukamy nowych sposobów dystrybucji wiedzy, towarów i narzędzi. Nasz zespół, w polsko-ukraińskiej współpracy, odnalazł poczucie solidarności i motywację do spojrzenia inaczej na architekturę, nasze otoczenie, priorytety i naszą pracę. W wystawie „Poetyka konieczności” pokazujemy to przez badanie potencjału ponownego wykorzystania materiałów budowlanych.