O katalogu

Jeśli czegoś nas nauczył 2022 rok to tego, że nic nie jest pewne (ale tak serio – nic) i że w obliczu niepewności pozostaje nam czerpać siłę z solidarnego bycia razem. Żeby jednak mieć moce na walkę dobra ze złem, na organizowaną samopomoc czy po prostu na przetrwanie, potrzebne jest bezpieczne schronienie. Oto nasz wkład we wsparcie w budowaniu lub odbudowywaniu domu. Domu, który przywraca godność, daje ciepło i właśnie to, co najważniejsze – bezpieczne schronienie.

We wrześniu 2022 roku Fundacja BRDA z Warszawy wysłała do Fundacji District #1 w Kijowie 638 okien, które zostały w całości rozdane Ukraińcom i Ukrainkom naprawiających swoje domy i mieszkania. Luty 2023 to czas kolejnej zbiórki stolarki, maj kolejnej. Okna do Ukrainy wysyła także szwajcarska pracownia architektoniczna In Situ. Są to okna z odzysku, w dobrym stanie technicznym, w pełni nadające się do ponownego montażu, których produkcja nie generuje dodatkowego śladu węglowego i które darczyńcy i darczynki przekazują za darmo. W obliczu rosnących cen materiałów budowlanych (a okna to droga sprawa!), braku dostępnego szkła w Ukrainie i rosnących ambicji projektowych związanych z materiałami reuse czujemy, że to obiecujący kierunek działań społecznych w budownictwie i prosty sposób na realną pomoc.

W listopadzie 2022 w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Architektury we Wrocławiu, Zofia Jaworowska z BRDY i Michał Sikorski z pracowni TŁO przeprowadzili warsztat ze studentami i studentkami, w którym eksplorowali różne metody montażu okien z odzysku. Pozyskiwana stolarka jest zazwyczaj za mała, za duża, za wąska, za długa, pozbawiona ram… w skrócie inna niż ta, posiadana wcześniej – trzeba więc dopasować się do niej lub dopasować ją do palących potrzeb. Efektem warsztatu były dwa rozwiązania montażowe, które z powodzeniem można zrealizować samodzielnie, choćby i mając mieszkanie na dziesiątym piętrze. Ich rozwinięcie znajdziecie je w tym katalogu. Brawo, studenci i studentki!

Wojciech Mazan z pracowni PROLOG zasugerował, żeby rozwiązań zaproponować więcej i stworzyć właśnie darmowy katalog, dostępny dla wszystkich, z prostymi, czytelnymi instrukcjami tego jak samodzielnie zamontować otrzymane okno. Propozycje montażu zakładają, że tymczasowe rozwiązanie może stać się oknem na dłużej, są więc trwałe i solidne. Tam, gdzie to możliwe, proponowane są zastępniki materiałowe i różne warianty. Do projektu dołączyło 8 pracowni architektonicznych. To nasza wspólna cegiełka w procesie oddolnej odbudowy. Mamy nadzieję, że pomoże tym, którzy samodzielnie naprawiają domy swoje i swoich bliskich. Jesteśmy z Wami. Slava Ukraini.