RE-PVC-U
Jeśli uda nam się skalować wykorzystanie materiałów z odzysku w architekturze, jaką przybierze ta skala formę? Szlachetne, naturalne materiały takie jak kamień czy drewno były wykorzystywane wielokrotnie od zarania dziejów. A gdybyśmy poszerzyli zestaw materiałów 'reuse’ o materiały syntetyczne czy tanie? Jak możemy wykorzystać społeczny i środowiskowy potencjał material reuse? Jaka jest odpowiedź architektury na kryzys i jaką formę przybiera? Czy pojęcie komfortu zmieniło się w ostatnich latach? Jeśli tak, jak powinniśmy budować i przebudowywać by tę zmianę uwzględnić?
Zapraszamy na dyskusję panelową z kuratorami Polskiego Pawilonu podczas Biennale Designu w Londynie na temat powtórnego wykorzystywania materiałów we współczesnej architekturze i zaangażowanych społecznie projektach. Wystawa przygotowana przez polski zespół, w tym BRDĘ, organizowana przez Instytut Adama Mickiewicza jest inspirowana projektem OKNO. To szansa na przyjrzenie się temu, jak współpraca w dobie kryzysu wpływa na estetykę i trwałość proponowanych rozwiązań i opowieść o ludziach i procesach stojących za podróżą tysięcy okien przez Europę.
Zofia Jaworowska, architekt Michał Sikorski i Petro Vladimirov będą rozmawiać z antropologiem architektury Michałem Murawskim (UCL, SSEES) na temat koncepcji pawilonu, roli zaangażowania społecznego i materiałów z odzysku w dobie kryzysu i o tym, jak powyższe mogą wpłynąć na przyszłość architektury i sektora budowlanego.