Wygraliśmy!
Od pierwszego czerwca w londyńskim Somerset House można oglądać wystawę „Poetyka konieczności”, która zwyciężyła główną nagrodę na tegorocznym Biennale, organizowaną przez Instytut Adama Mickiewicza, kuratorowaną przez Zofię Jaworowską, Michała Sikorskiego oraz Petra Vladimirova. Polski pawilon na London Design Biennale to opowieść o społecznych rozwiązaniach krystalizujących się w czasach kryzysu i o tym, jak materiały z odzysku mogą zmienić sposób myślenia o architekturze.
Tegoroczne Biennale Designu w Londynie odbywa się pod hasłem ‚remapping collaborations’, na pierwszym miejscu stawiając międzynarodową, interdyscyplinarną współpracę w architekturze i designie. Nowe formy współdziałania, tym razem w postaci polsko-ukraińskich partnerstw, to serce polskiego pawilonu na Biennale. Centrum pawilonu stanowią okna z odzysku – instalacja inspirowana polską zbiórką okien reuse wysyłanych do mieszkańców i mieszkanek Ukrainy odbudowujących zniszczone w atakach rakietowych domy. Okna zbierane w maju pochodzą od londyńskich darczyńców i darczynek; w lipcu po zakończeniu wystawy dołączą do tych, wysyłanych z Warszawy przez Fundację BRDA do Ukrainy, dołączając tym sposobem do pomocy rzeczowej przekazywanej ukraińskim organizacjom zajmującym się oddolną odbudową.
Pozostałą częścią instalacji stanowią obiekty stworzone z prostych materiałów budowlanych oraz plansze przedstawiające sposoby wykorzystania materiałów z drugiego obiegu i trajektorie europejskich działań społecznych wokół wysyłki okien do Ukrainy. Wystawę uzupełnia film z materiałów przekazanych przez ukraińskie organizacje non-profit. Z kolei w wystawowym katalogu zespół kuratorski zawarł rozmowy wokół material reuse, architektury i pomocy społecznej z przedstawicielami Architectes de l’urgence, kijowskiej fundacji District #1, biura Assemble i Bauburo in Situ, umieszczając wystawę w szerszym, globalnym kontekście. Katalog jest także dostępny online (http://bitly.ws/GeTz).
W ramach wydarzeń towarzyszących wokół wystawy 3 czerwca w londyńskiej Bartlett School of Architecture odbył się panel dyskusyjny dotyczący potencjałów kryjących się w materiałach z odzysku z udziałem zespołu kuratorskiego – Zofii Jaworowskiej, Michała Sikorskiego i Petra Vladimirova – prowadzonego przez dr Michała Murawskiego z University College London. 7 czerwca z kolei Zofia Jaworowska będzie opowiadać o wystawie w towarzystwie kuratorki pawilonu ukraińskiego w ramach programu London Design Biennale.
Jesteśmy przeszczęśliwi, że nasza praca i zaangażowanie społeczne zostały docenione przez międzynarodową publiczność. To początek czegoś naprawdę pięknego <3
Więcej o pawilonie:
O London Design Biennale:
https://londondesignbiennale.com/pavilions/2023/poland